Straipsniai

BAIGĖSI DIENINĖ VAIKŲ VASAROS POILSIO STOVYKLA „VASARĖLE, NUSIŠYPSOK!”

 

 Dieninė vaikų vasaros poilsio stovykla mokykloje vyko 8 dienas (gegužės 31 d. – birželio 9 d.). Ją lankė 28  2 - 4 klasių mokiniai. Stovykloje dirbo 11 pedagogų ir sveikatos priežiūros specialistė.

 

plačiau
2016-12-23

ŠVENTINĖ KALĖDŲ SAVAITĖ

 

Paskutinėmis 2016 metų savaitėmis mokykloje buvo neįprastai tylu. Pirmo aukšto koridoriuje buvo įrengta prakartėlė, primenanti istoriją apie kūdikėlio Jėzaus gimimą, skatinanti kiekvieną susikaupti, apmąstyti nuveiktus darbus.  Netoliese stovėjo puošni žaliaskarė eglė, tyliai plazdėjo žvakelių liepsnos. Ore  tvyrojo šventinė Kalėdų nuotaika. Buvo organizuojamos įvairios veiklos, vyko renginiai.

Gruodžio 14 dieną Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyko vaikų kūrybinių darbų parodos „Miestas, kuriame aš gyvenu“ atidarymas. Parodoje kalėdinius atvirukus eksponavo PUG ir I klasės mokiniai,  trečiokai sukūrė  Marijampolės miesto foto albumą. Visi dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais.

Gruodžio 14 ir 15 dienomis PUG ir 3 klasės mokiniai lankėsi Valavičių  kaime esančioje Žibūdų sodyboje, kur dalyvavo edukacinėje pamokėlėje „Žvakių liejimas“. Jos  metu susipažino su žvakių gamybos technologijomis, bitininkystės tradicijomis. Pagamintas, kvepiančias medumi ir vašku žvakeles visi parvežė dovanų artimiesiems, draugams, nes, artėjant gražiausioms metų šventėms, kiekvienam norėjosi padovanoti kažką ypatingo, mielo, rankomis pagaminto.

Gruodžio 21 dieną aštuntokai su auklėtoja I. Šmulkštiene pramogavo Vilniuje.

Gruodžio 22 dieną mokyklos salėje vyko šventinis renginys „Kūčios. Kalėdos. Naujieji metai“, kuriame dalyvavo visų klasių kolektyvai. Jie pristatė Kūčių vakarienės patiekalus, papasakojo apie švenčių papročius ir tradicijas, burtus, mokė nuspėti ateitį. Vėliau mokiniai dainavo kalėdines dainas, skaitė eiles, šoko nuotaikingus šokius, linksminosi, vaišinosi... Renginį vainikavo šeštokų atliktas „žvaigždžių“ šokis ir įneštas šventinis tortas su fejerverkais. Šventės dalyviai ir svečiai patyrė daug džiaugsmo, teigiamų emocijų. Dėkojame renginio dalyviams ir organizatoriams – Mokinių  tarybai ir mokytojai Jolitai Liūtienei.

Gruodžio 23 dieną gausus būrys priešmokyklinukų ir pradinių klasių mokinių lankėsi Marijampolės Dramos teatre, kur žiūrėjo nuotaikingą spektaklį „Karalius Kapliadantis“. Vėliau Mažojoje menėje sutiko  Kalėdų Senelį, su juo žaidė, dainavo ir, aišku, gavo dovanų. Renginys buvo įdomus, pilnas netikėtumų ir linksmybių.

Mokyklos bendruomenei linkime ramių, prasmingų ir kūrybingų 2017 metų!

 

Mokytoja Edita Matulevičienė

Lietuvos mokyklų žaidynės

MOKOLŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS KOMANDOS - LIETUVOS MOKYKLŲ

ŽAIDYNIŲ NUGALĖTOJOS

 

 

2016 m. balandžio 9 d. į Baisogalą (Radviliškio rajonas) ,,Auridanos“ sporto areną susirinko septynių šalies mokyklų komandos. Vyko 2015-2016 mokslo metų Lietuvos kaimo vietovių mokyklų žaidynių ,,Drąsūs, stiprūs, vikrūs“ finalinės varžybos.

Pirmieji dėl prizinių vietų varžėsi 2005 metais gimusieji ir jaunesni- Radviliškio rajono Baisogalos mokyklos-darželio, Marijampolės sav. Mokolų pagrindinės mokyklos, Biržų rajono Papilio pagrindinės mokyklos bei Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos komandos.

Jauniausiems sportininkams teko varžytis devyniose rungtyse. Mokolų pagrindinės mokyklos komanda daugumoje rungčių buvo antri. Sportininkams neblogai sekėsi ,,Teniso kamuoliukų pernešimas“, ,,Paridenk, pagauk ir varyk“, ,,Šuoliukai su lankais“, ,,Tunelis“ rungtys. Paskutinėje rungtyje ,,Greičio estafetė“ jauniesiems dalyviams pritrūko sėkmės ir teisėjai jiems skyrė ketvirtą vietą.

Susumavus rezultatus, nugalėtojais paskelbta Baisogalos mokyklos-darželio komanda, kuriems įteikta nugalėtojų taurė. Antrąją vietą pelnė Papilio pagrindinės mokyklos komanda, Mokolų pagrindinės mokyklos komanda laimėjo trečiąją vietą.

2003 metais gimusių ir jaunesnių grupėje kovojo Kėdainių rajono Akademijos gimnazijos, Marijampolės sav. Mokolų pagrindinės mokyklos, Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos bei Šiaulių rajono Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų pagrindinės mokyklos komandos.

Dalyviams teko varžytis taip pat devyniose estafetėse. Pirmąsias šešias rungtis ,,Kūlversčiai“, ,,Akrobatai“, ,,Kamuolio varymas per kliūtis“, ,,Šuoliukai“ ir kt. neaplenkiami buvo Mokolų pagrindinės mokyklos komandos sportininkai. Septintoje ir aštuntoje rungtyje nugalėjo Akademijos gimnazijos atstovai. Paskutinėje ,,snaiperių“ rungtyje vėl sėkmė nusišypsojo Mokolų pagrindinės mokyklos komandai.

Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad užtikrintai nugalėjo Mokolų pagrindės mokyklos komanda. Antrąją vietą iškovojo Akademijos gimnazijos, trečiąją – Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų pagrindinės mokyklos komandos.

Nugalėtojams ir prizininkams buvo įteiktos taurės, medaliai bei diplomai.

Mokyklos garbę varžybose gynė antrokas  Pijus Bičkauskas, trečiokai Aušrinė Viktoravičiūtė, Miglė Didvyžytė, Justas Dibisteris, ketvirtokai Austėja Menkevičiūtė, Gabija Vilemaitytė, Lina Žukauskaitė, Goda Šmulkštytė, Gabrielė- Patricija Paltanavičiūtė, Aidas Žiugžda, Ernestas Popiera, Lukas Marcinkevičius, Karolis Ramanauskas, Adas Prakapas ir vyresniųjų komandos nariai šeštokai Dileta Guogaitė, Kornelija Kazlauskaitė, Ramunė Černiauskaitė, Ligita Salygaitė, Paulius Eidukevičius, Erikas Pupkis, Lukas Galavočius, Karolis Matulevičius, penktokai Meda Vasiliauskaitė, Natalija Daugėlaitė, Aurėja Pūkaitė, Jovita Ciplytė, Nauris Daugėla, Danielius Brūzga, Madoksas Čiuprinskas ir finalinėse negalėjęs dalyvauti dėl ligos šeštokas Ignas Svitojus, tačiau labai prisidėjęs zoninėse ir tarpzoninėse varžybose bei treniruotėse.

Mokolų pagrindinės mokyklos komandas varžyboms ruošė mokytojai Inga Ramanauskienė, Vilija Šermukšnienė, Valdimaras Žilinskas ir Sigitas Virbickas.

Mokolų pagrindinės mokyklos bendruomenė gali didžiuotis turinti tokias šaunias sportininkų komandas bei puikius, darbui atsidavusius mokytojus. Savo sportiniais pasiekimais mokykla garsina savo ir Marijampolės vardą ne pirmi metai.

                                                                                                                                                                                                                                                                             Mokyklos informacija

Standartizuotų testų rezultatų analizė

         

   STANDARTIZUOTŲ TESTŲ TAIKYMAS MOKYKLOSE 2014 M.

 

Mūsų mokykla 2014 m. m. dalyvavo Nacionalinio egzaminų centro vykdomame projekte „Standartizuotų mokinių pasiekimų vertinimo ir įsivertinimo įrankių bendrojo lavinimo mokykloms kūrimas, II etape“, kuriame naudojosi parengtais standartizuotais testais (ST), skirtais įvertinti 4 ir 8 klasės mokinių mokymosi pasiekimus, padėti išsiaiškinti konkrečius mokymosi sunkumus ir problemas, kurias galima įveikti mokiniui suteikiant tinkamą pagalbą.

             Kiekvienam mokiniui buvo parengta ir įteikta individuali ataskaita apie jo atliktų ST rezultatus (PROFILIS). Ataskaitoje lentelių, diagramų pagalba mokinys pamatė savo mokymosi pasiekimus: kurio dalyko kurį pasiekimų lygį jis pasiekė, kokią dalį taškų surinko atskirose dalykų turinio arba kognityvinių gebėjimų srityse. Tai informacija mokiniui, jo tėvams bei mokytojui, kuris ataskaitoje pateiktais rezultatais galės naudotis aptariant konkrečius vaiko pasiekimų gerinimo klausimus.

            Pateikiame standartizuotų testų rezultatų analizę.

 

Ketvirtų klasių mokinių standartizuotų testų rezultatų analizė

 

MATEMATIKA

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

18

27,8 %

66,7 %

5,6 %

0%

LIETUVIŲ KALBA (SKAITYMAS)

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

18

50,0 %

44,4 %

5,6 %

0 %

LIETUVIŲ KALBA (RAŠYMAS)

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

18

44,4%

22,2 %

33,3 %

0 %

 

Pagal vidutiniškai surinktų taškų dalį (proc.) mokykla viršija keliais procentais skirtingų vietovių ir mokyklų tipų pasiekimų procentą. Pagal atskirus vertinimo kriterijus mokyklos mokinių raštingumas yra geresnis už ketvirtokų raštingumą šalyje.

Pastaba. Visi duomenys pateikti be specialiųjų ugdymosi poreikių mokinių rezultatų.

 

Aštuntų klasių mokinių standartizuotų testų rezultatų analizė

 

MATEMATIKA

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

43

7,0 %

58,1 %

34,9 %

0%

LIETUVIŲ KALBA (SKAITYMAS)

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

43

14,6 %

43,9 %

41,5 %

0 %

LIETUVIŲ KALBA (RAŠYMAS)

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

43

11,9%

61,9 %

26,2 %

0 %

ISTORIJA

Mokinių skaičius

Pasiektas lygis (procentais)

Aukštesnysis

Pagrindinis

Patenkinamas

Nepatenkinamas

43

76,7 %

23,3%

0 %

0 %

 

Sugeneruotame Mokyklos profilyje matosi mūsų mokyklos pasiekimai visos šalies mokyklų kontekste. Matematikos pasiekimai panašūs į progimnazijų ir didmiesčių mokyklų aštuntokų pasiekimus. Skaitymo pasiekimai yra aukštesni už skirtingų vietovių ir mokyklų tipų mokinių pasiekimus. Rašymo pasiekimai 2  % atsilieka nuo progimnazijų ir didmiesčių mokyklų, bet lenkia kitų tipų mokyklų mokinių pasiekimus. Istorijos rezultatai yra aukštame lygyje (85, 0 %).

 

Duomenis apibendrino direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aldona Bagdonienė

 

Straipsnis iš Petro Armino pagrindinės mokyklos internetinės svetainės

 

ŽEMĖS DIENĄ MINĖJOME SU DRAUGAIS

www.armino.marijampole.lm.lt/

 

Kovo 20-oji dIena – Pasaulinė Žemės diena. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet ši diena buvo paminėta mūsų mokykloje. Tačiau šiemet ši diena buvo ypatinga: bendradarbiaudami su Mokolų pagrindinės mokyklos biologijos mokytoja Ieva Šmulkšiene ir jos mokiniais, surengėme šventę, į kurią kvietėme ir kitas Marijampolės savivaldybės mokyklas. Ir sulaukėme tikrai nemažai svečių. Į šventę, lydimos biologijos mokytojų, atvyko net 7 mokyklų komandos. Tai Liudvinavo Kazio Borutos vidurinės mokyklos, Sūduvos gimnazijos, „Ryto“ pagrindinės mokyklos,  Rygiškių Jono gimnazijos, „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos, Mokolų pagrindinės mokyklos ir, aišku, mūsų mokyklos komanda. Renginyje taip pat dalyvavo Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Metas Ražinskas, Marijampolės savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Asta Vaznienė ir vyr. specialistas Saulius Druskis, Marijampolės savivaldybės administracijos ūkio departamento Aplinkos valdymo skyriaus specialistai Jonas Kurtinaitis, Violeta Sagaitienė ir Regina Pakrosnevičienė, Marijampolės miškų urėdijos Miško apželdinimo ir apsaugos inžinierius Ramūnas Mažėtis bei Mokolų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aldona Bagdonienė.
    Po sveikinimų prasidėjo „Protų mūšis“, kurio metu komandos turėjo atsakyti į gana sudėtingus klausimus. Toliau sekė kūrybinė užduotis: mokiniai pabandė antram gyvenimui prikelti įvairius naudotus daiktus. Ir ko tik nesumąstė išradingieji: buvo sukurta ir ekologiška namų tarnaitė, ir gertuvė, ir gėlių puokštė. Po to sekė dar viena užduotis: visų mokyklų komandos buvo paruošę po modelį „Mis Žemė“ konkursui, kuris dėvėjo rūbus, pagamintus iš antrinių žaliavų. Kad renginys neprailgtų, pertraukų tarp užduočių metu, žiūrovai galėjo pasiklausyti mūsų aštuntokų Roko ir Ivetos, Mokolų pagrindinės mokyklos trečiokų atliekamų muzikos kūrinių.
    Aišku, kiekviena šventė turi pradžią ir pabaigą. Mūsų renginys baigėsi smagiai: visos komandos buvo apdovanotos padėkos raštais, UAB „Mantingos“ saldžiais prizais Visi pasidžiaugėme sėkme ir padėkojome vieni kitiems už bendradarbiavimą. Smagu, kad Marijampolės savivaldybės administracija dovanojo filmo „Didžioji skruzdėlyčių karalystė“ peržiūrą, kurią galės stebėti šventėje dalyvavę, prie jos organizavimo prisidėję ir savo laiko negailėję mokiniai. Na, o pačios gražiausios akimirkos liko užfiksuotos fotografijose.

 

                                                                              Biologijos mokytoja Kristina Vėlyvienė

***

KALĖDINĖ  SAVAITĖ

 

Paskutinėmis  2013 metų  savaitėmis mokykloje buvo šilta, jauku ir linksma. Pirmo aukšto koridoriuje spindėjo puošni žaliaskarė eglė, adventiniuose vainikuose tyliai virpėjo žvakės. Ore tvyrojo šventinė Kalėdų nuotaika. Buvo organizuojamos įvairios veiklos, vyko renginiai.

Antradienį, gruodžio 17 dieną, visa mokyklos bendruomenė dalyvavo adventinėje popietėje "Šv. Kalėdų belaukiant". Mokiniai su mokytoja Jolita Liūtiene priminė Advento prasmę ir reikšmę, skaitė eiles, giedojo kalėdines giesmes. Visus susirinkusius pasveikino mokyklos direktorius Sigitas Virbickas, prasmingų švenčių linkėjo Marijampolės Pal. Jono Pauliaus II parapijos kunigas Marius Rudzinskas.

Popietės dalyviams buvo suteikta galimybė išgirsti išskirtinio grožio kamerinės muzikos kūrinius, kuriuos atliko Karolina Beinarytė (smuikas), Gertrūda Beinarytė (altas) bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų trio. Muzikantai kvietė įsiklausyti į nuostabius obojaus, smuiko, klarneto, alto garsus, pajusti jų tembrų poveikį, spalvas.  Privertė giliau susimąstyti apie susikaupimo laikotarpį ir labiau pajusti artėjančią Šv. Kalėdų dvasią. Programoje skambėjo Advento giesmės bei populiariausios kalėdinės dainos.

Trečiadienį, gruodžio 18 dienq, mokiniai, paskatinti mokytojų Editos Matulevičienės ir Dianos Vaišutienės, dalyvavo parodoje-akcijoje "Gėris ir grožis visada kartu",  kurios metu kūrė kalėdinius eglutės žaisliukus. Akcijos tikslas - dalintis gerumu ir kalėdiniais žaisliukais pradžiuginti Marijampolės socialinio pagalbos centro ugdytinius,  Marijampolės specialiųjų globos namų gyventojus, Kartų namų, Marijampolės vaiko dienos centro mažuosius.

Ketvirtadienį, gruodžio 19 dieną,  PUG ir pradinių klasių mokiniai pramogavo Kaune. Valstybiniame lėlių teatre stebėjo spektaklį „Užburtas veidrodis“,  susitiko ir žaidė su Kalėdų seneliu, patyrė daug džiaugsmo, teigiamų emocijų.

Penktadienį, gruodžio 20 dieną, visus renginius vainikavo karnavalas "Mokolų Kalėdos", kurio metu mokiniai parodijavo Lietuvos ir užsienio šalių dainininkus. Visi dalyviai pasitelkė fantaziją ir parodė kūrybingumą. Ši šventė neprailgo, nes linksmybių tikrai netrūko. Pagrindiniai šio renginio organizatoriai - Mokinių taryba ir mokytoja Jolita Liūtienė. Dėkojame jiems!

Mokyklos bendruomenei linkime gerų, prasmingų bei kūrybingų 2014 metų!

 

                                                                                     Mokytoja Edita Matulevičienė


 

 

SUSITIKIMAS SU MOKOLŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS MOKINIAIS (2013 spalis)  www.sasnava.marijampole.lm.lt

 

Spalio 10 dieną į mūsų mokyklą atvyko grupė Marijampolės sav.Mokolų pagrindinės mokyklos mokinių, kurie mums dovanų atvežė puikų spektaklį anglų kalba ir intermediją - nedidelę pjesę -  rusų kalba. Į susitikimą mokinius atlydėjo jų anglų kalbos mokytoja R.Račiuvienė ir rusų kalbos mokytoja N.Stoškutė.

Mūsų mokyklos mokiniai ypač susidomėję stebėjo spektaklį - Gvinėjos (Vakarų Afrika) pasaką ,,Išmintinga moteris“, kuri mus supažindino su afrikiečių gyvenimo būdu, papročiais. Pasibaigus spektakliui, visi mokiniai žinojo, kodėl ši afrikietė moteris yra išmintinga.

Nors trumpam pabuvoję egzotiškame krašte, netrukus mokiniai, besiklausydami rusiškai kalbančių svečių, sužinojo, koks pasaulyje žodis yra stebuklingas. Tie, kas pamiršote, priminsiu -  tai žodis  ,,prašau“. Norint, kad mus išgirstų, kad mums padėtų, turime nuolat kartoti šį stebuklingą žodį. Beje, nepamirškime ir gražiausio lietuvių kalbos žodžio ,,ačiū“. Kartokime – ir aplink pasidarys šviesiau. Tad tariame ačiū Mokolų pagrindinės mokyklos mokytojoms R.Račiuvienei ir N.Stoškutei, ačiū jų mokiniams, praskaidrinusiems mums darganotą rudens dieną.

 

                                                    Stefanija Navickienė, lietuvių kalbos mokytoja

 


 

plačiau
Ekskursija

SENASIS TALINAS - PASLAPTINGOJI SAREMA

 

Noras pažinti ne tik gimtąją Lietuvą, bet ir kitas šalis paskatino mane suorganizuoti mokiniams dviejų dienų pažintinę ekskursiją į Estiją.
Įsigeidę istorijos ir grožio, ramybės bei poilsio vieną ankstų gegužės savaitgalį išvykome į 850 metų vertybes kaupusį Taliną ir unikalia gamta garsėjančią Saremo salą.
Žvalūs ir gerai nusiteikę, pirmiausiai atvykome į Talino priemiestį – Piritą, ypač išgarsėjusį po 1980 m. Maskvos Olimpinių žaidynių. Pasivaikščioję po nuostabų uostą, pasimėgavę švelniu jūros vėju, pabraidę, prisirinkę kriauklių, nuskubėjome į Šv. Brigitos vienuolyną. Apžiūrėjome XV a. didybę menančius gotikinės bažnyčios sienas, išlikusius vienuolyno pastatų pamatus, rūsių fragmentus. Vėliau ekskursiją tęsėme pėsčiomis po Talino senamiestį, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tompea pilis, kurioje šiuo metu įsikūrusi Prezidentūra, Aleksandro Nevskio soboras – XIX a. caro valdžios simbolis, Domo katedra, apžvalgos aikštelės, nuo kurių atsiveria nuostabus vaizdas į Talino įlanką ir senamiestį, užbūrė ir sužavėjo. Rotušė, „Trumpoji koja“, „Bandelių“ skersgatvis, „Vyrų“ ir „Storosios Margaritos“ bokštai – tai tik dalis nuostabaus senamiesčio, kurį suspėjome apžiūrėti prieš nakvynę jaukiame Talino viešbutyje.
Nubudę, skaniai ir sočiai papusryčiavę, sugužėjome į autobusą ir vykome į Virtsu uostą. Įspūdingo dydžio keltu nuplaukėme į Muhu salą. Vaike – Vain sąsiauriu, skiriančiu Muhu salą nuo Saremos salos, patekome į didžiausią ir gražiausią Estijos archipelago salą – Saremą. Aplankėme vienintelį apskrities miestą - salos sostinę Kuresarę. Pasisvečiavome XIII a. vyskupų pilyje – tvirtovėje, į kurią panašios nėra nė vienoje Baltijos šalyje. Apžiūrėjome miesto parką, Rotušę, senuosius Teismo rūmus nukeliavome prie Anglos vėjo malūnų komplekso, apsirūpinome suvenyrais pagamintais iš kadagio, dolomito akmens. Besiklausydami įdomių gidės pasakojimų, trumpam sustojome ir prie unikalios, iš akmenų sudėtos Karjos Katariina bažnyčios ir pasukome Kaali meteoritinio kraterio – ežero link. Atsiverė įspūdingas vaizdas. Šis krateris yra vienintelis išlikęs tokio pobūdžio gamtos reiškinys visoje Europoje. Pažintį su sala vainikavo nuostabus gamtos kūrinys – šiaurine Saremos salos pakrante besidriekiantis Pangos skardis. Smalsumas nugalėjo ir dauguma mūsų išmėginome jėgas nusileisdami virve nuo skardžio.
Maloniai nuvarginti, pasisotinę neapsakomų vaizdų, pasukome Lietuvos link.
Švytinčios mokinių akys ir klausimai – kada ir kur keliausime sekantį kartą – didžiausia padėka man ir ženklas, kad tikrai buvo verta vykti. Tai atpirko jaudulį, nuovargį bei laiką, sugaištą organzuojant kelionę.
Už pagalbą noriu padėkoti kartu keliavusiai mūsų mokyklos anglų kalbos mokytojai Redai Račiuvienei, nuostabiai gidei Nijolei bei ekskursijų biurui, padėjusiems įgyvendinti planus pažinti nuostabią, svečią šalį.   

 

                    Socialinė pedagogė Indrė Apuokienė.

***

SAUSIO 13- OSIOS MINĖJIMAS


Kiekviena valstybė turi savo istoriją ir privalo didžiuotis visais jos puslapiais, vedusiais į tautos ir valstybės išlikimą. Didžiuotis savo valstybe nėra kitus niekinanti pozicija, tai būtina, kad ši valstybė gyvuotų. Minėjimai mums primena, kad valstybė neatsiranda savaime, kad dėl jos reikia aukotis, kad kartais tenka rinktis tarp savęs ir valstybės. Galiausiai primena, kad tuos, kurie renkasi ne save, po to su pagarba prisimena tūkstančiai ir ilgam. Bet kad taip būtų, kad praeitis įkvėptų ateičiai, valstybės istorija turi būti saugoma. Tad mintimis sugrįžkime į tų lemtingų dienų verpetą ir pasklaidykime kruvinojo savaitgalio dienoraščio lapus, su nostalgija prisiminkime, kai, užmiršę tarpusavio nesutarimus, kvailas ambicijas, tapome vieninga tauta, susitelkėme, kad pasiektume svarbiausią tikslą – išsaugotume Lietuvos Respublikos valstybingumą.

Mes Sausio 13-ąją dieną prisiminėme su istorijos mokytoja. Sėdėjome tyloje, klausėme prisiminimų ir žiūrėjome kaip žvakių ugnelės plazda tamsoje, apšviesdamos mūsų veidus. Tuo metu pasidarėme tarsi didesni, rimtesni, labiau suaugę . Vieni pripažino, kad Laisvės gynėjų diena jiems buvo tik valstybės šventė, bet po pamokos suprato, kad tai svarbi diena, verčianti prisiminti laisvės troškulio laikus ir susimąstyti.
Po pamokų mes su mokytoja ir keliais mokiniais ėjome į knygos pristatymą ,,Dainuojanti revoliucija". Renginio pradžioje mes sugiedojome Lietuvos himną. Marijampolės mero pavaduotojas dėkojo autoriui Juozui Girdvainiui ir mums visiems susirinkusiems. „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“ – tai žurnalisto istoriko Juozo Girdvainio parengta knyga apie nenugalimą laisvos lietuvių tautos dvasią ir išdidžią laikyseną, atrėmusią merdinčios sovietų imperijos agresiją. Joje amžininkai, tų įvykių dalyviai, laisvės gynėjai ir liudininkai prisimena apie priešiškų jėgų ketinimus sukelti nepasitenkinimą, bandymus išprovokuoti taikius gyventojus. Apie sovietų komunistų pasitelktos okupantų kariuomenės Vilniuje 1991 metų sausį įvykdytą klastingą karinį antpuolį prieš taikius Lietuvos žmones. Apie gėdingą užpuolikų susidorojimą su beginkliais Tėvynės gynėjais, neteisėtą Radijo ir televizijos bokšto, rūmų, studijų ir pagalbinių pastatų užėmimą, apie grasinimus ir grėsmę prievarta užimti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmus ir paralyžiuoti Parlamento veiklą. Apie okupantų smurtą ir žudynes. Ir apie jiems pasipriešinusios beginklės daugiatūkstantinės minios vieningumą, pakilią dvasią, Sąjūdžio mitinguose užgimusią ir Vilniaus barikadose ginamą dainuojančią revoliuciją. Gausiai iliustruotoje 340 puslapių knygoje-albume publikuojama niekur neskelbta istoriografinė medžiaga, unikalios autentiškos nuotraukos. Ji gali būti reikšminga ir kaip informacijos šaltinis, ir būti naudojama edukaciniais tikslais.
1991-jų metų sausio 13- oji dar kartą , šįkart galutinai ir nenuginčijamai, patvirtino: mes būsime! Būsime, nes tautos su tokiu beprotišku laisvės troškimu, begaliniu ryžtu ir neapsakoma drąsa, sunaikinti neįmanoma.

                                                                                9 klasės mokinė Rugilė Andriušaitytė